2 pizzas, a small order of breadsticks, and wanted to splurge and get cinnamon sticks.

Pizzas are a “Buy one get one deal!” at 13 bucks a pizza. Figured what the hell, I’ll splurge on desert then with the deal. Get to checkout… hold on a minute… 50 dollars for pizza?! Wait a minute 80 dollars after fees and taxes?!

Usually I only use Doordash for finding something, then I order direct from the store. I just saw the sweet “buy one get one” deal and thought eh, fine I’m here. Right, that’s why I stopped using door dash. I’m not spending 80 dollars on freaking pizza. I’ll just go pick it up and spend a quarter of that price.

At least I would have saved the $3 dollar delivery fee. Phew. Thanks DoorDash.

  • @droporain
    link
    English
    76 hours ago

    You can get a weeks worth of groceries for 80 bucks? Doubt (x).

    • @[email protected]
      link
      fedilink
      English
      84 hours ago

      Cooking for yourself and not eating out ever, and my bill from Aldi rarely is above $50, just buy seasoning as you go. I make a week’s worth of food on one day a week, freeze most of it, and then just reheat it in a microwave.

      • @[email protected]
        link
        fedilink
        English
        54 hours ago

        Yup. I’d make a tray of lasagna, in my bachelor days, and it would last me about 4 days. Of course I’d be really tired of lasagna by then lol

        • @[email protected]
          link
          fedilink
          English
          123 minutes ago

          Man…I just spent a month cooking chicken, and freezing it. My freezer is FULL of frozen chicken in ziplock baggies. I’d buy 6 packs of chicken, which have 4-5 pieces each. I’d cook 1 pack a night for a week, and on my off day go buy 6 more packs for next week.

          Then I’d throw them in the freezer individually in ziplocks.

          I work Sunday-Thrusday. So on Friday, I pull 5 chickens down to the fridge to thaw, and that’s ready by sunday. Then every day I just grab 1 chicken to bring to work. Aldis also sell lunch meats, but they have reusable containers. So I bought these condiment cups with sealable lids, fill each of them with BBQ sauce. Put the chicken still frozen in the ziplock into the former lunchmeats tupperware. Then put the bbq sauce up in. Seal the tupperware, and stack them 5 high like that. Then Sunday before work, I just reach in, grab one tub, and throw it in my bag. My bag also has some fruit, and some little snacks inside another lunchmeats tupperware. Just grab 2 tubs. throw them in my bag, and it’s ready for me.

          Adulting!

          …cries.

    • @[email protected]
      link
      fedilink
      English
      46 hours ago

      With 80€, I get around 2 weeks of groceries in Germany for 1 person… Almost free highest quality tap water, no breakfast, bread with something on it for lunch, something for dinner that results in leftovers for 1-2 days…

        • @[email protected]
          link
          fedilink
          English
          1
          edit-2
          29 minutes ago

          Well… I’m not feeling like I’m missing anything… My meat consumption is pretty low by the way…

          1 kg Spaghetti = 2 € reduced price

          1.5 kg Tomatoe puree = 3.50 € reduced price

          Let’s assume 1€ for all the other non-meat stuff you put in there…

          Voila, Spaghetti Napoli… This is enogh food for me for lunch + dinner, lunch + dinner on the next day and lunch the day after for only 6.50 € total.

          A frozen Pizza is like 2 € (reduced price)…

          A large bread is a few €s, but is enough for multiple days…

          500 gram Skyr = 1.50 € and is sometimes enough for me for lunch. Add a few flakes and it’s maybe 2 €…

          If I’d want to reach the stated 80€ a week, I kind of have to eat in a restaurant or invite more people…

          • @[email protected]
            link
            fedilink
            English
            127 minutes ago

            If you decide to only eat plain tomato with pasta, and that for 14 days, yep that’s possible. You are still eating like shit, and that is far from a balanced nutrition.

      • @droporain
        link
        English
        76 hours ago

        The USA. What are you buying 20lb bag of rice and 20lbs of beens?