• @[email protected]
    link
    fedilink
    2
    edit-2
    10 months ago

    But if you want to buy only half a kg, you don’t know how much it costs (if you dont know basic maths)- because it only lists the price for a full kg. Do you start pulling out your Excel for that?

    • Norgur
      link
      fedilink
      210 months ago

      Every offer lists how much per kg that offer is. So I do not need any calculations to see which offer is cheaper at all. Why would the price per kilo become useless of I only buy half a Kilo?

      • @[email protected]
        link
        fedilink
        310 months ago

        Because one is on sale, and they didn’t update the sale price. Or, alternatively, because you don’t want to be an idiot that can’t do basic math.

      • @[email protected]
        link
        fedilink
        110 months ago

        You don’t know how much you need to pay for it if you only know the price of 1kg but you buy half a kilo.