This website contains age-restricted materials including nudity and explicit depictions of sexual activity.
By entering, you affirm that you are at least 18 years of age or the age of majority in the jurisdiction you are accessing the website from and you consent to viewing sexually explicit content.
I think the unit price should be more prominent than the price per item.
And the units should be consistent. It drives me nuts when I’m in a store and the unit varies across different sizes of the same product.
Who the fuck even knows what the unit price of paper towels is?!
Turns per roll on one brand, grams per inch for the next, and ounces per half-roll for your third choice.
And each brand has a different tear-off square size. Some have ‘jumbo size’ and also ‘pick-a-size’ where its smaller rectangles tear offs instead of squares.
How do you compare? You dont and its by design
Weight…