This website contains age-restricted materials including nudity and explicit depictions of sexual activity.
By entering, you affirm that you are at least 18 years of age or the age of majority in the jurisdiction you are accessing the website from and you consent to viewing sexually explicit content.
How are they measuring the costs here? Even fast-food burgers have significantly shot up in price.
If we go by raw ingredients, then healthy food can be considerably cheaper than pre-made garbage and fast food.
If we add the time cost of traveling to a grocery store, shopping, and then preparing the healthier food, then it could become more expensive.
There’s also the fact that most of the USA has absolute shit public transportation which increases the burden for people who can’t afford cars to get groceries in the first place. That and the time costs can be reduced with grocery deliveries, however. this might not be a viable option in all areas or work schedules; You want to be home when the groceries are delivered.
Then there is the fact that there are a lot of food deserts , especially in low-income areas. This can make it harder, if not impossible for people to even get healthier food.
Not sure where I’m going with my train of thought here…
This guy urban designs!