• @[email protected]
    link
    fedilink
    810 months ago

    Who really wants to use Excel to figure out if the 24-pack of Coca-Cola or the 3 12 packs is a better deal?

    • Norgur
      link
      fedilink
      710 months ago

      I don’t need to, there’s a legal requirement to print prices per liter or kg on every price tag here.

      • @[email protected]
        link
        fedilink
        2
        edit-2
        10 months ago

        But if you want to buy only half a kg, you don’t know how much it costs (if you dont know basic maths)- because it only lists the price for a full kg. Do you start pulling out your Excel for that?

        • Norgur
          link
          fedilink
          210 months ago

          Every offer lists how much per kg that offer is. So I do not need any calculations to see which offer is cheaper at all. Why would the price per kilo become useless of I only buy half a Kilo?

          • @[email protected]
            link
            fedilink
            310 months ago

            Because one is on sale, and they didn’t update the sale price. Or, alternatively, because you don’t want to be an idiot that can’t do basic math.

          • @[email protected]
            link
            fedilink
            110 months ago

            You don’t know how much you need to pay for it if you only know the price of 1kg but you buy half a kilo.

      • @[email protected]OP
        link
        fedilink
        110 months ago

        Does this requirement exist for toilet paper? Because I don’t know what the hell is considered a better deal based on all the marketing.

        • Norgur
          link
          fedilink
          210 months ago

          Sadly, no. Paper towels and toilet paper are evil. Different sizes rolls with different amounts of sheets with different layers with different prices.