This website contains age-restricted materials including nudity and explicit depictions of sexual activity.
By entering, you affirm that you are at least 18 years of age or the age of majority in the jurisdiction you are accessing the website from and you consent to viewing sexually explicit content.
What’s cheaper, rice or noodles? Google is surprisingly not helpful.
Potatoes are cheaper, more filling, more versatile, and more nutritious than noodles.
Rice is more filling for sure, so I’d say rice. I could eat a bowl of plain rice with hot sauce and Parmesan and be satisfied.
Rice. I can buy an 8kg bag for about $14, which conservatively translates into well over 100 servings. A 12 pack of ramen is around $6.
Where I am, cheap rice and cheap pasta are about the same - something around $1/pound, $2/kg. Ramen is decidedly not cheap at $3-4/pound. Even the ‘fancy’ pasta brands are only $2-2.50/pound.
Rice. At least there’s healthy rice alternatives, there’s a lot of dishes that can be done with rice. Far more than what fewer options there are for ramen.
Ramen can come into all sorts of flavors but the flavors are only supported by the packets with them or the sauce packets with them. In general, they’re just generally unhealthy and you can do so little with them.